Grupy zajęciowe

W górę  Poprzedni  Następny

Podstawową grupą zajęciową jest cały oddział. W chwili dodania nowego oddziału program automatycznie tworzy taką grupę.

grupy

Pozostałe grupy zajęciowe należy tworzyć jedynie w razie konieczności. Służy do tego tabela grup oddziału w widoku Organizacja okna Administracja, w której należy kliknąć przycisk plus znajdujący się po jej prawej stronie.

grupy_edycja

Typowe grupy zajęciowe, do których przynależność może być określona na podstawie cech uczniów oddziałów, np. chłopcy, dziewczęta, nie wymagają ustalenia składu. W wypadku, gdy skład grupy nie może być określony automatycznie, należy jako regułę przynależności wybrać wskazanie na liście, a następnie przypisać określonych uczniów do takiej grupy za pomocą operacji Ustal skład grupy wybranej z menu kontekstowego przywołanego na tabeli składu grupy (po wybraniu w lewym panelu okna gałęzi z nazwą grupy). Istnieje również możliwość zdefiniowania składu grupy wykorzystując operację Przypisanie uczniów do grup zajęciowych.

przynaleznosc_uczniow_do_grup

Omyłkowe przypisanie ucznia do grupy można wycofać.

Informacja o przypisaniu konkretnego ucznia do określonych grup zajęciowych jest widoczna w jego kartotece na karcie Grupy, na której także można dokonać koniecznych korekt.

Grupowe przyjmowanie uczniów do grup zajęciowych

Oprócz opcji zdefiniowania przynależności pojedynczego ucznia do grupy, dostępnej na karcie Grupy kartoteki ucznia oraz operacji Ustalenia składu grupy w grupach zajęciowych, program wyposażono w funkcje grupowego przyjmowania uczniów grup.

Funkcja grupowego przyjmowania uczniów do grup zajęciowych jest szczególnie przydatna podczas tworzenia nowych grup. W celu jej użycia należy wybrać z głównego menu operację Dzienniki/ Przypisywanie uczniów do grup zajęciowych. Zaznaczenie grupy osób w lewym panelu okna i kliknięcie przycisku przycisk_strzalka powoduje przeniesienie tych osób do wskazanego oddziału. Przeniesienia dokonane w jednej sesji korzystania z programu (do czasu trwałego zapisania wszystkich danych do bazy danych) można cofnąć także grupowo, zaznaczając odpowiednie osoby w prawym panelu okna i klikając jeden z przycisków ze strzałką wskazującą w kierunku lewego panelu. Dodatkowo w celu ułatwienia przypisania uczniów do grupy można użyć funkcji Wykluczenia uczniów przynależnych do grup poprzez wskazanie danej grupy. W wyniku zaznaczenia grupy, na liście pozostają uczniowie, którzy nie zostali przypisani do danej grupy. Informacja o przypisaniu konkretnego ucznia do określonych grup zajęciowych jest widoczna w jego kartotece na karcie Grupy.

UWAGA!

Uzupełniając pole Data można określić dzień, do którego uczniowie będą należeli do danej grupy zajęciowej. Opcja ta dostępna jest również podczas przypisywania uczniów do grup zajęciowych oraz w kartotece osobowej ucznia na zakładce Grupy, gdzie dodatkowo można wpisać datę od której uczniowie będą należeli do danej grupy zajęciowej.