Plan nauczania oddziału

W górę  Poprzedni  Następny

Plan nauczania jest zestawem zajęć w każdym roku cyklu nauki w szkole z przypisaniem tygodniowej liczby godzin przeznaczonych na nie. W Dzienniku lekcyjnym Optivum każda pozycja planu nauczania może być ponadto rozbudowana o wskazanie programu i rozkładu materiału nauczania, a także nauczyciela, któremu przydzielono prowadzenie danych zajęć oraz grupy uczniów, którym je przypisano.

Plan nauczania może być przypisany jedynie konkretnemu profilowi kształcenia w oddziale. Podczas tworzenia nowego oddziału przypisywany jest mu domyślny profil o nazwie "[bez_profilu]".

Plan nauczania zdefiniowany w Dzienniku lekcyjnym Optivum widoczny jest w Sekretariacie Optivum i na odwrót. W obu tych programach można dokonywać zmian w planie.

Aby opisać plan nauczania profilu w oddziale, należy w gałęzi Nauczanie w profilach w oddziale w widoku Organizacja okna Administracja wybrać określony profil.

plan_nauczania

Kolejne pozycje planu nauczania można dodawać po kliknięciu przycisku plus po prawej stronie tabeli planu nauczania.

pozycje_planow_nauczania_dodawanie

 

W oknie Pozycje planów nauczania, dodawanie należy wskazać poziom, zajęcia edukacyjne, rozkład materiału oraz podać czy dany przedmiot jest obowiązkowy, uzupełniający lub dodatkowy, a także określić czy jest wliczany do średniej.

 

UWAGA!

Określenie czy przedmiot jest obowiązkowy wpływa na odpowiednie jego umieszczenie na arkuszu ocen (w zależności od typu szkoły i wybranego wzorca arkusza ocen).

Istnieje też możliwość zaznaczenia, że zajęcia są wielospecjalnościowe. Opcję tą należy wybrać w przypadku istnienia w ramach tego samego oddziału wielu specjalności, w których zajęcia odbywają się wspólnie dla wszystkich specjalizacji. Zaznaczenie tej opcji przy danych zajęciach spowoduje ich automatyczne skopiowanie do planów nauczania pozostałych specjalności.

Przykład: W oddziale 1A technikum, w zawodzie technik mechanik są dwie specjalizacje: obsługa i naprawa pojazdów samochodowych oraz komputerowe wspomaganie projektowania CAD/CAM. W planie nauczania zajęcia z języka polskiego odbywają się dla całego oddziału, czyli dla obu specjalizacji razem. Aby za każdym razem w poszczególnych planach nauczania obu specjalizacji nie wpisywać języka polskiego trzeba po utworzeniu tych zajęć w planie nauczania pierwszej ze specjalizacji (w oknie pozycji planów nauczania języka polskiego) zaznaczyć opcję wielospecjalnościowe co spowoduje automatyczne skopiowanie tych zajęć do pozostałych specjalizacji.

Roczna liczba godzin jest automatycznie wyliczana przez pomnożenie liczby tygodni nauki w roku szkolnym przez tygodniowy wymiar godzin. Program sam upomni się o wypełnienie wymaganych pól formularza.

Skala ocen odnosi się do ocen klasyfikacyjnych (semestralnych). Jeśli bieżące ocenianie wewnątrzszkolne odbywa się według innych skal niż urzędowe, w tym zwłaszcza punktowych, należy rozważyć sposób ustawienia znaczników: średnia ocen w podsumowaniu, znormalizowana suma punktów w podsumowaniu i uwzględniaj poprzednie okresy klasyfikacyjne. Znaczniki mają wpływ na sugerowaną przez program ocenę klasyfikacyjną, wyznaczaną na podstawie ocen cząstkowych, które mogą wyrażane w różnych skalach.

Definiowanie sposobu klasyfikacji odbywa się poprzez wybranie odpowiedniej opcji w polu Skala ocen lub określenie maksymalnej liczby punktów jaką można uzyskać z zajęć (pole Punkty).

Po wypełnieniu formularza można, klikając przycisk kolejne_dodawanie, przejść do dodawania następnej pozycji planu nauczania lub, klikając przycisk przycisk_zatwierdz_zmiany, przejść do określenia grupy uczniów i przypisania nauczycieli do zajęć. Do przypisywania grup uczniów do zajęć wygodniej jest użyć widoku przydziałów zajęć, w którym można tę operacje wykonać sekwencyjnie.

pozycje_planow_nauczania_edycja

UWAGA!

Na zakładce Grupy po wybraniu określonej dla danego kursu grupy, w sytuacji gdy nie jest to cały oddział, program wyświetli pytanie Czy dokonać zmiany kodu?. W momencie zaakceptowania pytania zdefiniowany wcześniej kod zostanie zmieniony na zakładce Opis (np. jeśli dla kursu „wychowanie fizyczne” zdefiniowano kod „WF” w przypadku wybrania grupy „dziewczęta” kod zmieni się na „WF [dz2A]”).

Kolejna zakładka pozwala przypisać grupy międzyoddziałowe. Należy tu wskazać odpowiednią grupę oraz oddział, z którym opisywany oddział ma mieć przeprowadzone zajęcia międzyoddziałowe. Następnie należy wygenerować kod dla grupy międzyoddziałowej.

W przypadku zajęć wybieralnych (fakultatywnych) na zakładce Grupy wybieralne konieczne jest dopisanie pozostałych zajęć należących do tej samej grupy i wskazanie liczby zajęć do wyboru.

Jeśli oddział został oznaczony jako klasa 1-3 w oknie Pozycje planów nauczania znajdować się będzie zakładka Ocenianie opisowe. Funkcja ta jest powiązana z systemem UONET, który pozwala na prowadzenie od-działów wg standardów klas 1-3. (Patrz podręcznik użytkownika Modułu lekcyjnego).

Dowolne fragmenty planu nauczania jednego profilu w oddziale można powielić na plany nauczania w innych profilach lub w innych oddziałach. W tym celu należy zaznaczyć wybrany fragment opisanego planu nauczania, a następnie zapamiętać go za pomocą funkcji Kopiuj z menu kontekstowego przywołanego przez kliknięcie prawym przyciskiem myszy dowolnej komórki tabeli. Skopiowany w ten sposób wycinek planu nauczania można za pomocą operacji Wklej z tego samego menu kontekstowego umieścić w innym planie nauczania. Aby zaznaczyć grupę komórek tabeli, należy przytrzymać wciśnięty klawisz Ctrl i klikać wybrane komórki lewym przyciskiem myszy. Wszystkie komórki tabeli można zaznaczyć za pomocą skrótu klawiaturowego Ctrl+A lub przez wybranie odpowiedniej operacji z menu kontekstowego.

W programie można kopiować plany nauczania w jednym oddziale pomiędzy latami nauki.

Istnieją następujące możliwości wyboru:

kopiuj zaznaczone pozycje planu nauczania(…),
kopiuj wszystkie pozycje planu nauczania(…).

Funkcja jest dostępna po kliknięciu lewym przyciskiem myszy na wybraną pozycję planu nauczania. Przy wyborze jednej z pozycji kopiowania program domyślnie wyświetla okno umożliwiające skopiowanie dodatkowo prowadzących, oraz grup międzyoddziałowych.

 

kopiowanie_planow

 

kopiowanie_pozycji_planow