Przygotowanie danych w Sekretariacie Optivum

W górę  Poprzedni  Następny

Sekretariat Optivum jest w stanie dostarczyć znaczącą część danych wymaganych przez System Informacji Oświatowej (SIO) pod warunkiem rzetelnego i systematycznego rejestrowania za jego pomocą szeregu faktów dotyczących uczniów, także tych, które z pozoru mają mniejsze znaczenie przy korzystaniu z programu na co dzień. W celu osiągnięcia pełni korzyści z danych gromadzonych za pomocą programu należy szczególną uwagę zwracać na:

poprawne opisywanie cech oddziałów oraz okresów ich istnienia,
właściwe wypełnianie planów nauczania dla poszczególnych profili kształcenia,
staranne wypełnianie arkuszy ocen uczniów,
właściwe, zgodne z faktycznym upływem czasu, rejestrowanie przepływów uczniów, w tym także odnotowywanie poprawnych lat ukończenia szkoły niższego poziomu,
terminowe zamykanie kolejnych lat szkolnych,
bieżące rejestrowanie miejsc i form spełniania obowiązku szkolnego przez uczniów,
wypełnianie adresów zamieszkania uczniów, odległości miejsc zamieszkania od szkoły, a także posiadania uprawnienia do dowożenia oraz faktu dowożenia do szkoły na koszt gminy,
wypełnianie informacji o potrzebie kształcenia specjalnego,
utrzymywanie w spójności danych wspólnych (słowników).

W celu uniknięcia kłopotów z rozróżnianiem języków obcych, które w tej samej szkole są nauczane równocześnie jako obowiązkowe języki nowożytne i języki mniejszości narodowych (np. niemiecki), należy do listy zajęć dodać jeden z nich jako nowy rodzaj zajęć (np. język niemiecki mniejszości) i odpowiednio umieścić w planach nauczania oddziałów. Należy także pamiętać, by odpowiednio oznaczyć w planach nauczania oddziałów języki nauczane w ramach dodatkowych zajęć, a także jeśli w tym samym oddziale uczniowie wybierają jeden z kilku dostępnych języków, w arkuszach ocen uczniów zaznaczyć, którego języka się nie uczą (wstawiając "x").

Na dany rok szkolny Na dany rok szkolny uczniów.

Każda miejscowość w słowniku miejscowości musi mieć poprawnie wyznaczoną kategorię wielkości: wieś, miasto do 5 tys. mieszkańców lub miasto powyżej 5 tys. mieszkańców. Można się przy tym posłużyć seryjną operacją Ustal wartość dla grupy ... / wielkość z menu kontekstowego dostępnego w słowniku miejscowości po zaznaczeniu określonych pozycji listy.

Niespełnienie powyższych wymogów może spowodować wypełnienie tabel SIO nierzetelnymi danymi.