Sekretariat Optivum - opis programu, wymagania

W górę  Następny

Niniejsza pomoc opisuje program Sekretariat Optivum w wersji desktopowej, oraz Sekretariat Optivum NET w wersji internetowej.

Program jest przeznaczony dla wszystkich rodzajów szkół i służy do prowadzenia ewidencji uczniów (słuchaczy) szkół dla dzieci i młodzieży oraz dla dorosłych. Może być używany zarówno w szkołach publicznych, jak i niepublicznych. Z równym powodzeniem nadaje się do pojedynczych szkół, jak i do zespołów szkół.

Za pomocą programu gromadzone są dane uczniów (słuchaczy) niezbędne do odwzorowania podstawowej dokumentacji przebiegu nauczania: ksiąg uczniów (słuchaczy), ksiąg ewidencji dzieci (młodzieży) podlegających obowiązkowi szkolnemu, arkuszy ocen, rejestrów legitymacji i innych dokumentów, a także w ograniczonym zakresie dzienników lekcyjnych.

Program sporządza zestawienia na użytek sprawozdawczości szkolnej, wydruki stron do dziennika lekcyjnego, zaświadczenia, karty z danymi uczniów. Ułatwia przygotowanie rozmaitych list uczniów oraz druków korespondencji seryjnej.

Dostarcza danych uczniów (słuchaczy) na potrzeby egzaminów zewnętrznych, naboru do szkół, drukowania świadectw szkolnych, obsługi czytelników w bibliotece szkolnej oraz innych rejestrów wymagających danych uczniów (słuchaczy).

Zakres informacji gromadzonych przez program oraz jego funkcje zostały tak dobrane, aby odpowiadały potrzebom zarówno sekretarki, jak i kierownictwa szkoły, wychowawców oddziałów czy pedagoga szkolnego. Z tego powodu część z nich wykracza poza tradycyjnie rozumienie roli sekretariatu uczniowskiego. Idzie tu głównie o te dane i funkcje, które są związane z organizacją szkoły, takie jak na przykład plany nauczania czy zawiązywanie oddziałów (domena dotychczas zastrzeżona wyłącznie dla kierownictwa), a także rejestrowanie i opracowywanie wyników klasyfikacji okresowych, dokonywane zazwyczaj siłami wychowawców oddziałów czy gromadzenie informacji o specjalnych potrzebach ucznia i jego środowisku.

Konstrukcja programu jest podporządkowana organizacji i przebiegowi nauczania w szkole. Istotną cechą tej konstrukcji jest to, że powtarzające się wielokrotnie te same informacje, odnoszące się do organizacji szkoły, przebiegu nauki w szkole, danych uczniów itp. łączone są w kategorie i zapisywane jednokrotnie i z reguły tylko w jednym miejscu, co zapewnia im spójność.

Sekretariat Optivum NET jest częścią UONET zintegrowanego systemu uczniowskiego, obejmującego prowadzenie sekretariatu, dzienników lekcyjnych, komunikację z rodzicami i uczniami, dedykowaną witrynę dla rodziców oraz uczniów oraz moduł analiz dla dyrektora. Nową jakość pracy zapewnia wykorzystanie centralnej bazy danych, do której odpowiednich części użytkownicy mają dostęp przez internet.

Uczniowie Optivum NET (UONET) zapewnia dostęp do spójnych i aktualnych danych o uczniach i zajęciach edukacyjnych, a co istotne, ułatwia szkole włączenie rodziców w proces edukacyjny dziecka poprzez bieżącą komunikację.

Rozwiązanie pozwala na współpracę pomiędzy UONET a powiązanymi tematycznie aplikacjami firmy VULCAN oraz innymi rozwiązaniami. System zapewnia bezpieczeństwo umieszczanych informacji zgodne z wymogami ustawowymi i najwyższymi standardami systemów zintegrowanych oraz umożliwia szybkie wprowadzanie i dostęp do poszukiwanych danych. Identyfikatorami użytkowników są ich adresy mailowe podane administratorowi systemu w szkole dzięki temu zyskuje się dostęp wyłącznie do przeznaczonych dla siebie danych oraz możliwość otrzymywania niezbędnych maili z komunikatami.

Podstawowym narzędziem pracy każdego z użytkowników UONET jest komputer posiadający dostęp do sieci, wyposażony w jedną z popularnych przeglądarek internetowych.

 

Uwzględnione przepisy prawa

Rozwiązania przyjęte w tej wersji programu odpowiadają stanowi prawnemu wynikającemu przede wszystkim z następujących aktów prawnych:

USTAWA z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.),
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU z dnia 19 lutego 2002 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji (Dz. U. Nr 23, poz. 225 z późn. zm.),
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU z dnia 20 lutego 2004 r. w sprawie warunków i trybu przyjmowania uczniów do szkół publicznych oraz przechodzenia z jednych typów szkół do innych (Dz. U. Nr 26, poz. 232 z późn. zm.),
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 28 maja 2010 r. w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych (Dz. U. Nr 97, poz. 642 z późn. zm.),
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 30 kwietnia 2007 r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych (Dz. U. Nr 83, poz. 562 z późn. zm.),
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU z dnia 16 grudnia 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych w bazach danych oświatowych, zakresu danych identyfikujących podmioty prowadzące bazy danych oświatowych, terminów przekazywania danych między bazami danych oświatowych oraz wzorów wydruków zestawień zbiorczych (Dz. U. Nr 277, poz. 2746 z późn. zm.),
USTAWA z dnia 19 lutego 2004 r. o systemie informacji oświatowej (Dz. U. Nr 49 poz. 463 z późn. zm.),
USTAWA z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. Nr 101 poz. 929 z 2002 r. późn. zm.).

Wymagania

Program Sekretariat Optivum w wersji desktopowej wymaga do pracy następujących składników:

Wymagania minimalne:

komputer z procesorem 1 GHz;
525 MB wolnego miejsca na dysku na serwer bazy danych;
50 MB wolnego miejsca na dysku na bazę danych;
35 MB wolnego miejsca na dysku na składniki programu Dziennik lekcyjny Optivum;
512 MB pamięci operacyjnej RAM;
monitor o rozdzielczości ekranu 1024x768;
system operacyjny: Windows XP SP3 / Vista / 7;
arkusz kalkulacyjny Microsoft Excel w wersji 2000 (wymagany do tworzenia statystki ocen);
przeglądarka internetowa: Internet Explorer 7.0.

Wymagania zalecane:

komputer z procesorem 1,5 GHz lub więcej;
525 MB wolnego miejsca na dysku na serwer bazy danych;
100 MB wolengo miejsca na dysku na bazę danych;
1 GB pamięci operacyjnej lub więcej;
monitor o rozdzielczości ekranu 1280x1024 lub większej;
system operacyjny: Windows XP SP3 / Vista / 7;
arkusz kalkulacyjny Microsoft Excel w wersji co najmniej 2000.
przeglądarka internetowa Internet Explorer w wersji minimum 7.0.

Program Sekretariat Optivum w wersji internetowej wymaga do pracy następujących składników:

Wymagania minimalne:

komputer z procesorem 1GHz;
50MB wolnego miejsca na dysku twardym;
1GB pamięci operacyjnej RAM;
łącze internetowe o następujących parametrach:
opobieranie 512kb/s,
owysyłanie 256kb/s,
system operacyjny: Microsoft Windows XP SP 3 / Vista / 7;
przeglądarka internetowa Internet Explorer w wersji 7.0.

Wymagania zalecane:

komputer z procesorem 1,5GHz;
50MB wolnego miejsca na dysku twardym;
1GB pamięci operacyjnej RAM lub więcej;
łącze internetowe o następujących parametrach:
opobieranie 1Mb/s,
owysyłanie 512kb/s,
system operacyjny: Microsoft Windows XP SP 3 / Vista / 7;
przeglądarka Internet Explorer w wersji, co najmniej 7.0 lub Mozilla Firefox w wersji minimum 3.0.

UWAGA!

Komfort pracy użytkowników na łączu zależy od liczby równocześnie pracujących użytkowników oraz od rozmiaru bazy danych. Największe obciążenie łącza występuje podczas uruchamiania programów Sekretariat Optivum NET oraz Dziennik Optivum NET i spada podczas używania uruchomionych aplikacji.