Wspólne użytkowanie danych |
W górę Poprzedni Następny |
Wspólne użytkowanie danych
Sekretariat Optivum w wersji desktopowej (dostępnej w ramach pakietu Uczniowie Optivum) może być zainstalowany i używany równocześnie na wielu komputerach pracujących w sieci, a także naprzemiennie przez wielu użytkowników na jednym komputerze. Ze względu na możliwość wyboru źródła danych (serwera bazy danych SQL i pliku bazy danych na tym serwerze) każdy jego egzemplarz, a także każdy użytkownik może – teoretycznie i praktycznie – operować na innym zbiorze danych. Nie jest to jednak sytuacja pożądana, a jedynie opcja techniczna. Z punktu widzenia prowadzenia szkolnej ewidencji uczniów i efektów, jakie daje jej informatyzacja, praktyczny sens ma jedynie wspólne użytkowanie danych. W tym celu osoba instalująca program w sieci komputerowej powinna zadbać o zainstalowanie jednego serwera baz danych SQL, utworzenie jednej bazy danych programu, zaprowadzenie jednej ewidencji użytkowników i połączenie wszystkich zainstalowanych kopii programu z tym jednym serwerem i z tą jedną bazą danych.
Dzięki operowaniu na wspólnej bazie danych można osiągnąć korzyści z podziału zadań przy wprowadzaniu danych i podnieść ich rzetelność. Wszystkie zmiany wprowadzane w danych przez jednego użytkownika na jednym komputerze są po zaakceptowaniu i zapisaniu w bazie danych natychmiast widoczne przez innych użytkowników korzystających w tym samym czasie z tej samy bazy danych na innych komputerach. Co więcej, wszelkie zmiany są natychmiast rozgłaszane w sieci.
Zabezpieczenie danych przed zniszczeniem, uszkodzeniem i utratą w wersji desktopowej programu
W oknie Narzędzia/Ustawienia programu na zakładce Bezpieczeństwo administrator ma możliwość ustawienia częstotliwości pojawiania się komunikatu przypominającego o konieczności wykonania kopii bazy danych. Zalecany domyślny termin wykonania kopii bazy danych to 30 dni.
Administrator poprzez zaznaczenie odpowiedniej opcji:
Automatyczne przypomnienie wyświetlane jest przy każdym uruchomieniu programu do momentu gdy użytkownik nie potwierdzi wykonania aktualnej kopii. W przypadku przejścia kolejnych kroków w kreatorze (istnieje możliwość zaszyfrowania lub podpisania kopii za pomocą podpisu elektronicznego), program wykonuje aktualną kopię XML/ZIP. Następne przypomnienie zostanie wyświetlone po upływie określonej liczby dni zdefiniowanej wcześniej przez użytkownika.
Administrator sam wykonuje kopię bazy danych poprzez wybór w menu głównym funkcji Administracja/ Eksport/ Kopia Danych XML/ZIP. Następne przypomnienie zostanie wyświetlone po upływie określonej liczby dni zdefiniowanej wcześniej przez użytkownika.
Polityka bezpieczeństwa haseł w wersji internetowej programu W oknie Ustawienia programu na zakładce Bezpieczeństwo administrator ma możliwość ustawienia:
Administrator może również zdefiniować inne parametry hasła np. jego minimalną długość.
|