Edytor list

W górę  Poprzedni  Następny

Edytor list służy do konstruowania szablonów list uczniów, drukowanych np. na potrzeby organizowanych wycieczek. Jego wygląd jest zbliżony do edytora pism seryjnych - w lewym panelu okna znajdują się pola, które mogą być użyte w kolumnach listy. W prawej części okna edytora list widoczne jest pole przeznaczone na nagłówek listy, a poniżej spis poszczególnych kolumn budowanej listy. Podczas sporządzania list uczniów poszczególne kolumny wypełniane są danymi czerpanymi z bazy danych.

edytor_list

Budowanie szablonów list

Wybrane pole wstawia się jako kolumny listy na jeden z poniższych sposobów:

klikając dwukrotnie szybko lewym przyciskiem myszy pole wybrane w lewym panelu,
wybierając z menu kontekstowego na wybranym polu w lewym panelu operację Wstaw,
wybierając z menu kontekstowego na wybranym polu w lewym panelu okna jedną z czterech operacji wstawiania z równoczesnym przetworzeniem pola.

Dla tych kategorii danych, które u pojedynczego ucznia mogą wystąpić wielokrotnie, można określić zakres, w jakim dane te mają się znaleźć na liście.

Każda kolumna listy ma kilka właściwości. W jednej kolumnie listy można umieścić także kilka pól bazy danych. Kolejne pola dodaje się po przywołaniu okna Dodaj pole za pomocą przycisku plus umieszczonego obok nazwy pola w oknie właściwości kolumny listy.

dodaj_pole

Kolejne pola bazy dodawane są w miejscu ustawienia kursora:

 

UWAGA!

Należy pamiętać, by nie naruszyć konstrukcji pola listy, gdyż spowoduje to niemożność jego zinterpretowania podczas sporządzania listy. Uszkodzone pole najlepiej usunąć i ponownie wstawić do opisu kolumny.

Kolejność kolumn można zmienić za pomocą operacji dostępnych w menu kontekstowym dostępnym po kliknięciu wybranej kolumny prawym przyciskiem myszy:

kolumna_listy_podwojona

Wstawianie kolumn z równoczesnym przetwarzaniem

Wstawiając nową kolumnę listy, można także wybrać jeden ze sposobów przetworzenia danych:

Wstaw, jeżeli... - użyta zostanie określona wartość zależna od warunku nałożonego na wstawiane pole danych:

pole_warunkowe

Wstaw, jeden z... - użyta zostanie jedna z wielu wartości zależnie od warunku nałożonego na wstawiane pole danych:

pole_jeden_z_wielu

Wstaw, zastępując... - wstawiony zostanie zamiennik pola:

pole_zastap

Wstaw, fragment... - wstawiony zostanie fragment pola:

pole_fragment

 

UWAGA!

Wszystkie napisy (stałe wyrażenia tekstowe) występujące w definicjach wyrażeń należy ujmować w cudzysłowy, np. "pierwsza", "męska".

Format daty

Pole daty należy wstawiać jako kolumnę listy dopiero po określeniu jego formatu. W tym celu z kontekstowego menu przywołanego po kliknięciu prawym przyciskiem myszy na polu daty w lewym panelu należy wybrać operację Ustal format daty. Format daty wybierany jest spośród dostępnych w programie.

Zakres danych w polach danych wielokrotnych

Niektóre kategorie danych mogą wystąpić u pojedynczego ucznia wielokrotnie. Są one oznaczone niebieskim kolorem w lewym panelu okna edytora.

W celu zawężenia zakresu danych wymienionych kategorii należy posłużyć się menu kontekstowym na odpowiedniej nazwie pola w lewym panelu okna edytora, wskazując operację Wybierz zakres...

W przywołanym oknie należy wskazać rodzaj podrzędnego pola, według którego zostanie dokonany wybór, operator służący do porównania i wartość podrzędnego pola, jaka ma być użyta przy wyborze danych:

zakres_pola

Widok dokumentu

Edytor list jest dostępny jako samodzielne narzędzie (menu Narzędzia->Edytor list) lub jako narzędzie pomocnicze podczas sporządzania list uczniów. W tym drugim wypadku naprzemienne klikanie przycisków przycisk_szablon i przycisk_pismo powoduje przywołanie wyglądu szablonu listy lub gotowej listy.

gotowa_lista

Gotową listę można poddać zmianom, np. w celu powiększenia komórek tabeli, w jakiej została ona umieszczona albo np. w celu zmiany atrybutów czcionek. Podobnie, pierwotny szablon listy można zmodyfikować, a następnie zapisać w celu wykorzystania przy następnej okazji.