Flitrowanie

W górę  Poprzedni  Następny

Operacja filtrowania dostępna jest jedynie w widoku Kartoteki i księgi w podstawowym oknie programu - Nasza szkoła wyświetlanym po uruchomieniu programu lub przywoływanym z menu Ewidencje->Nasza szkoła. Służy ona do szybkiego wybierania uczniów (słuchaczy) o określonych jednakowych cechach, np. uczniów tej samej klasy, tej samej płci, należących do obwodu tej samej szkoły itp.

Nad listą uczniów (słuchaczy) widoczny jest pasek narzędziowy, a w nim selektor Pokaż:

Selektor

za pomocą którego można wybierać wcześniej zdefiniowane filtry. Do programu jest dołączony ich podstawowy zestaw.

Wybranie określonego filtra powoduje natychmiastowe wykonanie operacji filtrowania.

W celu przywrócenia pełnego zakresu wyświetlanych danych należy wybrać filtr _wszystkie.

UWAGA!

Operacja filtrowania prowadzi niemal zawsze do zmniejszenia (nigdy do zwiększenia!) zbioru wyświetlanych pozycji listy uczniów (słuchaczy). W szczególności wynikiem filtrowania może być zbiór pusty, kiedy żaden uczeń (słuchacz) nie spełnia warunków opisanych aktualną regułą filtrowania.

Nowe filtry można budować za pomocą edytora filtrów dostępnego w oknie Nasza szkoła po kliknięciu przycisku Przycisk plus znajdującego się po prawej stronie selektora Pokaż lub po wybraniu z menu głównego funkcji Narzędzia->Edytor filtrów.

Za pomocą tego samego edytora filtrów można zmodyfikować aktualnie wybrany filtr. Do przywołania edytora filtrów służy przycisk Przycisk edytor fitrow znajdujący się po prawej stronie selektora Pokaż.

UWAGA!

Przy wykonywaniu operacji na wszystkich pozycjach listy uczniów widocznej w oknie Nasza szkoła należy pamiętać, że dotyczą one wyłącznie tych uczniów (słuchaczy), którzy spełniają warunki opisane aktualną regułą filtrowania.