Edytor list |
W górę Poprzedni Następny |
Edytor list służy do konstruowania szablonów list uczniów, drukowanych np. na potrzeby organizowanych wycieczek. Jego wygląd jest zbliżony do edytora pism seryjnych - w lewym panelu okna znajdują się pola, które mogą być użyte w kolumnach listy. W prawej części okna edytora list widoczne jest pole przeznaczone na nagłówek listy, a poniżej spis poszczególnych kolumn budowanej listy. Podczas sporządzania list uczniów poszczególne kolumny wypełniane są danymi czerpanymi z bazy danych. Budowanie szablonów list Wybrane pole wstawia się jako kolumny listy w ten sam sposób, jak pola korespondencji seryjnej w edytorze pism. W jednej kolumnie listy można umieścić także kilka pól bazy danych. Kolejne pola dodaje się po przywołaniu okna Dodaj pole za pomocą przycisku umieszczonego obok nazwy pola w oknie właściwości kolumny listy. Kolejne pola bazy dodawane są w miejscu ustawienia kursora.
Kolejność kolumn można zmienić za pomocą operacji dostępnych w menu kontekstowym dostępnym po kliknięciu wybranej kolumny prawym przyciskiem myszy. Wstawianie kolumn z równoczesnym przetwarzaniem Wstawiając nową kolumnę listy, można także wybrać jeden ze sposobów przetworzenia danych, podobnie jak w wypadku wstawiania pól korespondencji seryjnej w edytorze pism seryjnych. Format daty Pole daty należy wstawiać jako kolumnę listy dopiero po określeniu jego formatu. Format daty wybierany jest analogicznie, jak w edytorze pism seryjnych.
Zakres danych w polach wielokrotnych Niektóre kategorie danych mogą wystąpić u pojedynczego ucznia wielokrotnie. Są one oznaczone niebieskim kolorem w lewym panelu okna edytora. W celu zawężenia zakresu danych wielokrotnych w kolumnie listy należy postępować tak samo, jak przy zawężaniu zakresu pola korespondencji seryjnej w edytorze pism seryjnych. Widok dokumentu Edytor list jest dostępny jako samodzielne narzędzie (menu Narzędzia->Edytor list) lub jako narzędzie pomocnicze podczas sporządzania list uczniów. W tym drugim wypadku naprzemienne klikanie przycisków i powoduje przywołanie wyglądu szablonu listy lub gotowej listy. Gotową listę można poddać zmianom, np. w celu powiększenia komórek tabeli, w jakiej została ona umieszczona albo np. w celu zmiany atrybutów czcionek. Podobnie, pierwotny szablon listy można zmodyfikować, a następnie zapisać w celu wykorzystania przy następnej okazji. |